BREVE | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Fri, 08 Mar 2024 13:30:08 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.10 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png BREVE | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl 32 32 Mobilny zespół regulowanych zasilaczy AC i DC https://www.breve.pl/blog/mobilny-zespol-regulowanych-zasilaczy-ac-i-dc Fri, 01 Apr 2022 11:49:58 +0000 https://www.breve.pl/?post_type=blog&p=394418 Zespół konstruktorów BREVE przygotował na zlecenie Klienta nietypowy zespół regulowanych zasilaczy AC i DC. Urządzenie zostało zaprojektowane do prac testowych przy produkcji napędów odłączników energetycznych. Zespół zasilaczy umożliwia płynną, dokładną i niezależną regulację napięć AC i/lub DC na pięciu odrębnych wyjściach. Wszystkie wyjścia są separowane od sieci oraz między sobą, co gwarantuje bezpieczną pracę operatorów.  […]

The post Mobilny zespół regulowanych zasilaczy AC i DC first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Zespół konstruktorów BREVE przygotował na zlecenie Klienta nietypowy zespół regulowanych zasilaczy AC i DC. Urządzenie zostało zaprojektowane do prac testowych przy produkcji napędów odłączników energetycznych.

Zespół zasilaczy umożliwia płynną, dokładną i niezależną regulację napięć AC i/lub DC na pięciu odrębnych wyjściach. Wszystkie wyjścia są separowane od sieci oraz między sobą, co gwarantuje bezpieczną pracę operatorów.  Wyposażony został w wysokiej klasy mierniki cyfrowe, co pozwala zakwalifikować zestaw do prac badawczych. W urządzeniu zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań odnoszących się do znaczącej poprawy rozdzielczości nastaw, szybkości zmian nastaw na wyjściach DC w kierunku obniżania, a także ergonomii.

Parametry techniczne zestawu:

– Zasilanie 3x400V+N

– Moc nominalna ciągła: 21800W

– Moc nominalna pozorna: 22500VA

– Wyj1:

  • Zakres1 : 80-150VDC 72A(praca ciągła)
  •  Zakres2 : 170-275VDC 72A(praca ciągła)
  • Spadek napięcia wyj1. przy 20A <=3%
  • Woltomierz + Amperomierz, cyfrowe
  • Wybór zakresu dwoma przełącznikami
  • Zakresy dodatkowe 65-168 oraz 188-260 VDC 72A
  • Zakresy regulacji VDC podane dla prądu 72Az tolerancją +-2V
  • Załączanie wyjścia zasilacza – za pomocą przycisków

– Wyj2 : 0-250VAC 1faz min 2A

– Wyj3 : 0-250VAC 1faz min 2A

– Wyj4 : 0-250VDC min 2A

– Wyj5 : 0-250VDC min 2A Rys. poglądowy

– Wyj 2..5 niezależnie regulowane, każde z woltomierzem cyfrowym

– Wyj6 : Tester ciągłości obwodu na prądzie AC (Dioda + piszczyk), niski prąd, niskie napięcie (separacja)

– Załączanie i wyłączanie wyjść 2-6 za pomocą wyłączników podświetlanych

– Separacja od sieci zasilającej – brak możliwości porażenia prądem doziemnym

– Wyłącznik bezpieczeństwa

– Zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe na wejściu + zabezpieczenia poszczególnych wyjść

– Urządzenie mobilne na kołach

– Uchwyty do przemieszczania i zwijana sznura sieciowego

– Sznur sieciowy 20mb z wtyczką 3faz 32A

– Wskaźniki załączenia poszczególnych wyjść

– Wyprowadzenia na zaciski laboratoryjne

– Masa całkowita ok. 280kg

The post Mobilny zespół regulowanych zasilaczy AC i DC first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve https://www.breve.pl/blog/dlawiki-sieciowe-do-ukladow-napedowych-firmy-breve-tufvassons Tue, 07 Apr 2020 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/dlawiki-sieciowe-do-ukladow-napedowych-firmy-breve-tufvassons Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. Może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja. Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj. Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, […]

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. Może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja.

Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj.

Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, szczególnie w układach napędowych. Wspólną cechą przetwarzania energii elektrycznej za pomocą urządzeń energoelektronicznych są odkształcenia prądu od sinusoidy, oraz częste łączenia obwodów.
Rodzi to szereg zjawisk i potrzeb:

  • komutacyjne przepięcia na indukcyjnościach współpracującego transformatora,
  • generowanie wyższych harmonicznych prądu,
  • generowanie zakłóceń elektromagnetycznych,
  • potrzebę ograniczenia szybkości narastania prądu w celu ochrony struktur półprzewodników,
  • potrzebę ograniczenia mocy rozruchowych.

Firma Breve-Tufvassons oferuje dwa typoszeregi dławików sieciowych o nominalnym spadku napięcia 4% dla 3f-400V, i 1f-230V.
Dławiki są zbudowane na bazie rdzeni składanych z kształtek EI oraz 3UI, ze szczeliną powietrzną i o uzwojeniach miedzianych nawiniętych na jednolitych korpusach izolacyjnych.
Podwójna impregnacja próżniowa zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną i ochronę klimatyczną.

Dławiki są wykonane w stopniu ochrony IP00 i cieplnej klasie izolacji ta40B lub ta40F. Ich maksymalne napięcie obwodu to 750V.

W ofercie Breve są dławiki sieciowe jednofazowe D1N oraz trójfazowe dławiki sieciowe D3N.

dławik sieciowy jednofazowy D1N 150A/0,195mH 4%        Dławik sieciowy D3N 150A/0,195mH 4%

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

 

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory separacyjne https://www.breve.pl/blog/transformatory-separacyjne Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-separacyjne Często pojawiają się pytania o transformatory separacyjne. Separacyjne  to te transformatory, w których napięcie wyjściowe jest najczęściej równe napięciu wejściowemu. Posiadają one separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym. Transformatory separacyjne stosowane są tam, gdzie wymagana jest ochrona porażeniowa przed prądem doziemnym. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do porażenia, przy jednoczesnym braku innych zabezpieczeń (np. wyłączników różnicowo-prądowych). […]

The post Transformatory separacyjne first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Często pojawiają się pytania o transformatory separacyjne. Separacyjne  to te transformatory, w których napięcie wyjściowe jest najczęściej równe napięciu wejściowemu. Posiadają one separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym.

Transformatory separacyjne stosowane są tam, gdzie wymagana jest ochrona porażeniowa przed prądem doziemnym. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do porażenia, przy jednoczesnym braku innych zabezpieczeń (np. wyłączników różnicowo-prądowych). Szczególnie wyraźnym miejscem wykorzystywania właściwości przeciwporażeniowej transformatora jest praca elektronarzędziami w pomieszczeniach przewodzących – np. przy metalowych zbiornikach, czy praca w pomieszczeniach o utrudnionej swobodzie ruchów.
Szeroka oferta transformatorów BREVE obejmuje modele jednofazowe, trójfazowe, obudowane, na szynę oraz przenośne do elektronarzędzi. 
Pełną ofertę transformatorów, nie tylko separacyjnych, znajdą Państwo w naszym katalogu lub wyszukiwarce produktów.

The post Transformatory separacyjne first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Elektroniczne zasilacze do oświetlenia LED https://www.breve.pl/blog/zld-elektroniczne-zasilacze-do-oswietlenia-led Sun, 02 Feb 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/zld-elektroniczne-zasilacze-do-oswietlenia-led W tym artykule chcielibyśmy przedstawić najważniejsze zalety naszych elektronicznych zasilaczy ZLD przeznaczonych do oświetlenia LED. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z pełną charakterystyką dobrej klasy zasilaczy do żarówek LED firmy BREVE, którą można znaleźć w tym artykule.

The post Elektroniczne zasilacze do oświetlenia LED first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
W tym artykule chcielibyśmy przedstawić najważniejsze zalety naszych elektronicznych zasilaczy ZLD przeznaczonych do oświetlenia LED.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z pełną charakterystyką dobrej klasy zasilaczy do żarówek LED firmy BREVE, którą można znaleźć w tym artykule.

The post Elektroniczne zasilacze do oświetlenia LED first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Thu, 13 Oct 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC. Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia. Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:  transformatory bezpieczeństwa jednofazowe,  otwarte, o mocy do […]

The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC.

Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia.

Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:

 PFS 800 230/230V
The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatorow-kompletna-oferta Wed, 13 Jul 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatorow-kompletna-oferta Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Klientów, przygotowaliśmy pełne zestawienie regulatorów Breve.  Zestawienie zawiera wszystkie funkcjonalności naszych urządzeń i wskazuje ich zastosowanie.                Teraz dobranie najlepszego regulatora jest proste jak nigdy wcześniej. Opisy poszczególnych regulatorów prędkości wentylatorów oferowanych przez BREVE można też znaleźć w katalogu, na poszczególnych stronach produktowych. Zapraszamy […]

The post Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Klientów, przygotowaliśmy pełne zestawienie regulatorów Breve.  Zestawienie zawiera wszystkie funkcjonalności naszych urządzeń i wskazuje ich zastosowanie.

 A3RW BOX 10.0/1/S2/IP 21        ARWD14.0/S         AREX 5,0/A

Teraz dobranie najlepszego regulatora jest proste jak nigdy wcześniej. Opisy poszczególnych regulatorów prędkości wentylatorów oferowanych przez BREVE można też znaleźć w katalogu, na poszczególnych stronach produktowych. Zapraszamy na tę stronę.

Zestawienie oferty HVAC w BREVE znajduje się w dokumencie poniżej.

 

The post Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Smart regulatory wentylatorów https://www.breve.pl/blog/smart-regulatory-wentylatorow Thu, 07 Jul 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/smart-regulatory-wentylatorow Nowe regulatory prędkości wentylatorów Breve zasługują na miano SMART, ponieważ są nowoczesne, inteligentne i wyposażone w zaawansowane funkcje. Odpowiedni klimat i oszczędność energii są tu zapewnione! Dlaczego to właśnie regulatory prędkości wentylatorów są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do systemów wentylacyjnych niż silniki z odczepami?  Wykonanie odczepów regulacyjnych na regulatorze prędkości jest łatwiejsze, tańsze i prostsze niż […]

The post Smart regulatory wentylatorów first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Nowe regulatory prędkości wentylatorów Breve zasługują na miano SMART, ponieważ są nowoczesne, inteligentne i wyposażone w zaawansowane funkcje.

Odpowiedni klimat i oszczędność energii są tu zapewnione!

Dlaczego to właśnie regulatory prędkości wentylatorów są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do systemów wentylacyjnych niż silniki z odczepami?

  1.  Wykonanie odczepów regulacyjnych na regulatorze prędkości jest łatwiejsze, tańsze i prostsze niż wykonanie odczepów w uzwojeniu silnika.
  2. Regulatory są mniej podatne na zmiany środowiska pracy, nietypowe warunki (np. w tunelu), charakterystykę wentylatora (np. zmiana kierunku łopat) i poziom napięcia w sieci (może się wahać od -10 do 10%), dzięki czemu regulatory działają dłużej i w sposób bezawaryjny.
  3. Regulacja na silniku ma wyraźnie mniejszy zakres (nie może być bezstopniowa i praktycznie nie oferuje więcej niż trzy stopnie regulacji), podczas gdy regulatory oferują szerokie możliwości sterowania (bezstopniowo, 3- lub 5-stopniowo) systemami wentylacyjnymi.

Idealnym przykładem jest tu regulator ARWT Firmy Breve.

Regulator ARWT z pięciostopniową regulacją wyposażony jest w termostat, który utrzymuje zadaną temperaturę, podczas gdy regulator ARES/T również jest wyposażony w termostat, ale dodatkowo sam dostosowuje prędkość wentylatora po to, by utrzymać zadaną temperaturę. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie do stosowania zarówno w mniej, jak i bardziej zaawansowanych układach wentylacyjnych.

Warto pamiętać, że to tylko próbka możliwości regulatora ARES/T. Funkcja KickStart zapewnia pewny i szybki start, izolacja 4kV między wejściem sterującym, a układem wykonawczym oraz wewnętrzny układ zasilający zwiększają bezpieczeństwo użytkowania, a dzięki ochronie IP54 regulator sprawdzi się w (prawie) każdych warunkach.

Regulator AREX pozwala z kolei na bezstopniowe sterowanie wentylatorami na odległość  za pomocą sygnału 0-10V DC (modele AREX), 0-20mA (AREX/I) czy protokołu MODBUS (typoszereg AREX/A – już dostępny w ofercie). Dzięki temu możliwe jest podłączenie regulatora do urządzeń takich jak panele HMI, sterowniki PLC czy komputery PC – to bez wątpienia przydatne rozwiązanie w projektowaniu rozbudowanych układów HVAC lub przy integracji z systemami BMS.

Nowością w ofercie Breve są również regulatory dwunastawowe dostępne w wersji jedno- lub trójfazowej. Pozwalają one na regulację wentylatorem np. w dzień i w nocy – jeden regulator i pięciostopniowa regulacja na dwa sposoby – praktyczne rozwiązanie, co by nie mówić.

Modele z serii ARWE/A wyposażone są w te same funkcje (HMI, PLC i BMS) co AREX/A, tyle tylko że w połączeniu z pięciostopniową regulacją.
Co jeszcze łączy modele ARWE/A i AREX/A? Można powiedzieć, że są inteligentne i “bardzo smart”, ponieważ wystarczy zadać im pożądaną temperaturę, a one same dostosują prędkość wentylatora tak, by w pomieszczeniu utrzymać wymaganą temperaturę. Co więcej, ich konstrukcja pozwala łączyć wiele regulatorów w jeden, sprawnie działający system, którym można sterować z jednego miejsca, np. z komputera.

System regulatorów programowalnych sterowanych sygnałem 230V AC

System regulatorów programowalnych sterowanych sygnałem 230V AC

Warto jeszcze poznać inne modele regulatorów oferowane przez BREVE. Firma oferuje systemy regulatorów programowalnych z serii ARWE oraz ARH, które funkcjonują razem z dedykowanymi sterownikami. Regulatorami można sterować za pomocą sygnału 230V AC lub 0-10V DC i oferują one szerokie możliwości ustawiania temperatury (wiele programów pracy na każdy dzień tygodnia). Gdyby tego było mało, system regulatorów programowalnych może się składać z bardzo wielu regulatorów podłączonych do jednego sterownika z ekranem dotykowym. Genialne rozwiązanie!

A wszystko po to, by zapewnić odpowiedni klimat w miejscu pracy lub w domu, obniżyć koszty energii i zwiększyć wygodę użytkowania.  Doskonale!

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Smart regulatory wentylatorów first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory o rozbudowanych uzwojeniach https://www.breve.pl/blog/transformatory-o-rozbudowanych-uzwojeniach Sun, 12 Jun 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-o-rozbudowanych-uzwojeniach Nieraz spotykamy się z sytuacją, w której zachodzi konieczność zastosowania transformatora, o wielu uzwojeniach wtórnych lub uzwojeniach z odczepami. Tego typu transformatory, sklasyfikowane jako tzw. skojarzone, wykonuje się zwykle dla potrzeb produkcji różnych urządzeń.   Na rysunku poniżej pokazano przykład specjalnego transformatora: Transformator ten posiada jedno uzwojenie pierwotne zaprojektowane do zasilania maksymalnym napięciem 400V, z […]

The post Transformatory o rozbudowanych uzwojeniach first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Nieraz spotykamy się z sytuacją, w której zachodzi konieczność zastosowania transformatora, o wielu uzwojeniach wtórnych lub uzwojeniach z odczepami. Tego typu transformatory, sklasyfikowane jako tzw. skojarzone, wykonuje się zwykle dla potrzeb produkcji różnych urządzeń.

 

T3M 3x400V 3x1410-2960V transformator foliowy
Na rysunku poniżej pokazano przykład specjalnego transformatora:

Transformator ten posiada jedno uzwojenie pierwotne zaprojektowane do zasilania maksymalnym napięciem 400V, z odczepem do alternatywnego zasilania napięciem 230V.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że przy uzwojeniach pierwotnych z odczepami, jednocześnie można zasilać tylko jeden z nich.

Po stronie wtórnej są dwa uzwojenia. Pierwsze zaprojektowane na napięcie 24V o mocy 100VA, z odczepem środkowym dzielącym napięcie 24V na 2x12V. Przy takim podziale, dla każdego z napięć 12V maksymalna moc odbiornika wynosi po 50VA. Drugie uzwojenie zaprojektowano na napięcie 6V, dla maksymalnej mocy odbiornika 100VA.

Ważne jest to, że przy tak podanych parametrach, moce uzwojeń wtórnych dotyczą jedynie przypadku zasilania transformatora napięciem 400V, ponieważ podane napięcie pomnożone przez podany prąd 0,5A daje moc 200VA, która odpowiada sumie podanych mocy dla uzwojeń wtórnych.

Jeśli natomiast transformator zostanie zasilony napięciem 230V (na odczep uzwojenia pierwotnego), wówczas napięcia po stronie wtórnej zachowają swoje wartości, jednakże łączna moc odbierana ze strony wtórnej, nie może być większa niż iloczyn 230V i podanego prądu 0,5A, a więc ok. 115VA.

Istnieje oczywiście możliwość takiego skonstruowania transformatora, aby przy zasilaniu napięciem 230V na odczep uzwojenia pierwotnego, nadal była zachowana pełna moc uzwojeń wtórnych.
W takim przypadku, przy opisie prądu na odczepie uzwojenia pierwotnego byłoby 0,87A. Oznaczałoby to, że część uzwojenia pierwotnego od zacisku wspólnego do odczepu 230V byłaby nawinięta drutem nawojowym o większym przekroju. W takiej sytuacji, w stosunku do poprzedniego, transformator w większości przypadków miałby większe wymiary ze względu na większą objętość uzwojenia pierwotnego.

Przykładowe oznaczenie transformatora z rysunku wyglądałoby następująco:

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Transformatory o rozbudowanych uzwojeniach first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Elektroniczne regulatory do wentylacji https://www.breve.pl/blog/elektroniczne-regulatory-do-wentylacji Sun, 12 Jun 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/elektroniczne-regulatory-do-wentylacji Elektroniczne regulatory pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów. Konstrukcja ARES firmy Breve oparta jest na na mikroprocesorze, dzięki czemu regulacja wentylatorem jest bardziej liniowa, wygodniejsza i precyzyjniejsza. Regulator ARES wyróżnia się: zwartą budową; wysokim poziomem bezpieczeństwa (wewnętrzny układ zasilający, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym); wszechstronnością w różnych środowiskach pracy (stopień ochrony IP54); szerokimi możliwościami […]

The post Elektroniczne regulatory do wentylacji first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Elektroniczne regulatory pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów. Konstrukcja ARES firmy Breve oparta jest na na mikroprocesorze, dzięki czemu regulacja wentylatorem jest bardziej liniowa, wygodniejsza i precyzyjniejsza.

Regulator ARES wyróżnia się:

  • zwartą budową;
  • wysokim poziomem bezpieczeństwa (wewnętrzny układ zasilający, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym);
  • wszechstronnością w różnych środowiskach pracy (stopień ochrony IP54);
  • szerokimi możliwościami doboru odpowiedniego regulatora (maksymalny prąd wyjściowy: 3; 5; 7; 10A).

Atutem regulatorów ARES jest również funkcja KickStart, która umożliwia pewne i płynne uruchamianie. Ponadto odmiana ARES/T została wzbogacona o termostat, dzięki któremu regulator samodzielnie utrzymuje zadaną temperaturę.

 

The post Elektroniczne regulatory do wentylacji first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Autotransformatory – czym są i jak działają? https://www.breve.pl/blog/autotransformatory-czym-sa-i-jak-dzialaja Sun, 13 Mar 2016 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/autotransformatory-czym-sa-i-jak-dzialaja Autotransformator jest urządzeniem służącym do zmiany poziomu napięcia. Jego zasadniczą cechą jest to, że nie posiada on galwanicznej separacji strony wtórnej od strony pierwotnej. Jest to niewątpliwie wada takiej konstrukcji, jednakże w pewnych okolicznościach niesie to ze sobą istotne oszczędności ekonomiczne. W autotransformatorze mamy do czynienia z następującymi mocami: S = U1I1 ≈ U2I2 – moc […]

The post Autotransformatory – czym są i jak działają? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Autotransformator jest urządzeniem służącym do zmiany poziomu napięcia. Jego zasadniczą cechą jest to, że nie posiada on galwanicznej separacji strony wtórnej od strony pierwotnej. Jest to niewątpliwie wada takiej konstrukcji, jednakże w pewnych okolicznościach niesie to ze sobą istotne oszczędności ekonomiczne.

W autotransformatorze mamy do czynienia z następującymi mocami:

S = U1I1 ≈ U2I2 – moc przechodnia – moc przenoszona na drodze transformacji i przewodzenia.
Sp = S/n – moc przewodzenia – moc przenoszona na drodze przewodzenia.
Sw = S – Sp – moc własna – moc własna gabarytu zastosowanego rdzenia.

Jeśli np. obniżamy napięcie o połowę, czyli n=2, wówczas moc własna zastosowanego gabarytu rdzenia jest o połowę mniejsza, a więc w układzie autotransformatora dla przekładni n=2 możemy zastosować dwukrotnie mniejsze urządzenie w stosunku do takich samych wymogów, ale w wykonaniu transformacji za pomocą transformatora.

Tę samą zależność otrzymamy gdy zechcemy podnosić napięcie na stronie wtórnej dwukrotnie w stosunku do strony pierwotnej. Nie zawsze jednak możemy skorzystać z oszczędności ekonomicznych, jakie daje konstrukcja autotransformatora ze względów bezpieczeństwa, wynikających z galwanicznego połączenia strony wtórnej transformatora z siecią energetyczną. Ma to miejsce w szczególności dla autotransformatorów obniżających napięcie.

Breve oferuje trzy rodzaje autotransformatorów regulacyjnych: trójfazowe z serii VT, jednofazowe otwarte z serii OIEA oraz jednofazowe, obudowane z serii KIEA.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

The post Autotransformatory – czym są i jak działają? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>