jednofazowe | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Fri, 08 Mar 2024 13:42:07 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.10 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png jednofazowe | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl 32 32 Sposoby montażu i bezobsługowe zabezpieczenia transformatorów na szynę https://www.breve.pl/blog/nowe-sposoby-montazu-i-bezobslugowe-zabezpieczenia-transformatorow-na-szyne-din Thu, 21 Apr 2022 07:57:34 +0000 https://www.breve.pl/?post_type=blog&p=394582 Transformatory do montażu na szynie DIN wykorzystywane są najczęściej w przemysłowych instalacjach sterowania maszyn lub w sygnalizacji stanu obwodów. Wynika to z faktu, że współcześnie większość aparatów elektrycznych niezbędnych do budowy takich układów, preferuje właśnie ten sposób montażu. Dzięki temu obserwuje się najszybszy rozwój nowych rozwiązań i najszybciej przybywającą liczbę nowych urządzeń w tej kategorii […]

The post Sposoby montażu i bezobsługowe zabezpieczenia transformatorów na szynę first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory do montażu na szynie DIN wykorzystywane są najczęściej w przemysłowych instalacjach sterowania maszyn lub w sygnalizacji stanu obwodów. Wynika to z faktu, że współcześnie większość aparatów elektrycznych niezbędnych do budowy takich układów, preferuje właśnie ten sposób montażu. Dzięki temu obserwuje się najszybszy rozwój nowych rozwiązań i najszybciej przybywającą liczbę nowych urządzeń w tej kategorii sposobu montażu.

Rozwój samych transformatorów jest znacznie wolniejszy, jeśli spojrzymy na ich zasadę działania czy wykorzystywane materiały, ale staje się widoczny, jeśli zwrócimy uwagę na ich obudowy oraz różne ułatwienia dla montażystów i projektantów.

Początkowo montaż transformatorów na szynę polegał na zamocowaniu w standardowym transformatorze EI specjalnego adaptera umożliwiającego montaż na szynie. Do dzisiaj takie rozwiązanie wykorzystywane jest w niskobudżetowych instalacjach. Z czasem jednak okazało się, że taki sposób montażu jest niewygodny. Przez adapter transformator mocno odstawał od szyny i znacznie odbiegał wymiarami od innych urządzeń, a jego waga i odsunięty środek ciężkości oddziaływały dużym momentem siły na zaczepy szyny montażowej wpływając negatywnie na ich trwałość. Oprócz tego, taki transformator wymagał odrębnego aparatu w postaci gniazda na bezpiecznik. Takie rozwiązanie nie było zbyt optymalne również pod względem cieplnym, a co za tym idzie ograniczało, bardziej niż późniejsze rozwiązania, możliwe do osiągnięcia moce.

Kolejnym etapem konstrukcyjnym była adaptacja istniejących na rynku obudów, które umożliwiały zmianę pozycji transformatora względem szyny, poprawę jego chłodzenia przez zalewanie żywicą oraz zamocowanie zabezpieczenia. Przykładem takiego rozwiązania jest seria transformatorów PSZ. Niestety również to rozwiązanie nie zaspokajało wszystkich potrzeb rynku, ponieważ wymiary jakie osiągały takie transformatory, niejednokrotnie przeszkadzały innym aparatom. Presji nie poddały się jednak wykonania większych mocy, które nadal są używane, co więcej, pojawiają się też nowe, ciekawe wersje obudów, jak np. w serii transformatorów PTM.

Wzrost sygnałów z rynku o potrzebie zmiany, zmobilizował producentów do tworzenia własnych, dedykowanych obudów. Tak powstały transformatory z serii PSS. Ta linia produktów zdobyła bardzo szybko uznanie w skali europejskiej. Ich budowa i parametry zbliżyły się całkowicie do stawianych wtedy oczekiwań, a obudowy wyprzedzały ówczesny design przemysłowy. Z wymiarów zadowoleni byli instalatorzy, projektantów cieszyła duża liczba gabarytów mocy, czy też wbudowane we wnętrzu obudów gniazda bezpiecznikowe, które to zwalniały ich z konieczności zabezpieczania transformatorów dodatkowym zewnętrznym aparatem.

Transformatory tej serii nadal mają powodzenie, jednak rynek „nie śpi” i szybko okazało się, że aparaty na szynę wykreowały swój własny standard wymiarowy. Wszechotaczające nas zabezpieczenia typu „S”, mnogość obudów dopasowanych do nich maskownicami itp., spowodowały presję, by dopasowywać kształt i wymiary urządzenia do nowych standardów. Za jednostkę zajętości szyny przyjęto „moduł”, który oznacza szerokość standardowej „S-ki”. Konstruktorzy i projektanci transformatorów, we współpracy z nowo powstałymi firmami zajmującymi się „designem przemysłowym”, podjęli się ponownego spojrzenia na transformator na szynę. Uwzględniono szereg oczekiwań, m.in.: wymiary, łatwość montażu i demontażu, wielkości gabarytów mocy, łatwość przyłączania przewodów, skuteczność oddawania ciepła, bezobsługowość zabezpieczeń czy też możliwości dalszego rozwoju w kierunku dodatkowych uzwojeń i odczepów napięciowych. Po uwzględnieniu wszystkich wymienionych, a także innych, nie podanych wyżej kryteriów, powstała seria transformatorów PSS N. Czym wyróżniają się te urządzenia na tle konkurencji?

Zacznijmy od tego, że seria PSS N zawiera następujące moce gabarytowe: 16-20-30-50-63-80VA. W dziedzinie całej rozpiętości mocy wykonań transformatorów niskiego napięcia jest to dość skromny przedział, ale za to absolutnie wystarczający do zastosowań na szynie DIN. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast kwestia zabezpieczeń zastosowanych w serii PSS N. Wcześniej do zabezpieczania takich transformatorów służyły bezpieczniki topikowe, jednak z racji wymaganych tu małych wartości prądu musiałyby to być tzw. bezpieczniki „radiowe” – takie używane są w serii PSS. Niestety obsługa tego typu bezpieczników przysparza wielu problemów, zwłaszcza w sytuacji gdy bezpiecznik się przepali i trzeba go wymienić. Z tego powodu postanowiono, że w nowej serii zostanie wbudowane zabezpieczenie termiczne na bazie elementu PTC. Właściwości takiego elementu byłyby jednak niewygodne, gdyby był on zainstalowany na stronie pierwotnej transformatora, ponieważ aby transformator powrócił do stanu pracy, oprócz jego ostygnięcia wymagane byłoby odłączenie jego zasilania na kilka sekund. Z tego powodu zabezpieczenie PTC znajduje się na stronie wtórnej. Przeciążenie trwale blokuje transformator uniemożliwiając jego ponowne załączenie bez zdjęcia zasilania, a więc daje szansę na bezawaryjne usunięcie błędu, natomiast zwarcie za transformatorem blokuje urządzenie do czasu jego usunięcia. A co jeśli zwarcie powstanie w samym uzwojeniu pierwotnym? Producent zadbał o to, by taka sytuacja nie miała miejsca dzięki zastosowaniu odpowiedniej klasy izolacji drutu nawojowego.

Seria PSS N zdobywa zwolenników w całej Europie szybciej, niż się tego spodziewano, co potwierdza słuszność decyzji konstrukcyjnych i projektowych. Czy to koniec rozwoju? Z pewnością nie. Na razie nie wiadomo czego rynek będzie oczekiwał. Być może indywidualności kolorystycznej, być może odejścia od standardów napięciowych w celu minimalizacji zużycia energii. Pytanie o przyszłe oczekiwania i kierunki rozwoju są czymś normalnym w biznesie. Jedno jest pewne – będzie ciekawie.

Mgr inż. Krzysztof Majewski

The post Sposoby montażu i bezobsługowe zabezpieczenia transformatorów na szynę first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve https://www.breve.pl/blog/dlawiki-sieciowe-do-ukladow-napedowych-firmy-breve-tufvassons Tue, 07 Apr 2020 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/dlawiki-sieciowe-do-ukladow-napedowych-firmy-breve-tufvassons Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. Może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja. Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj. Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, […]

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Dławik to nic innego jak cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym, zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego. Może też służyć do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja.

Więcej informacji o cechach i rodzajach tych urządzeń można znaleźć tutaj.

Dławiki sieciowe to urządzenia dedykowane do pracy w obwodach zasilania przekształtników, szczególnie w układach napędowych. Wspólną cechą przetwarzania energii elektrycznej za pomocą urządzeń energoelektronicznych są odkształcenia prądu od sinusoidy, oraz częste łączenia obwodów.
Rodzi to szereg zjawisk i potrzeb:

  • komutacyjne przepięcia na indukcyjnościach współpracującego transformatora,
  • generowanie wyższych harmonicznych prądu,
  • generowanie zakłóceń elektromagnetycznych,
  • potrzebę ograniczenia szybkości narastania prądu w celu ochrony struktur półprzewodników,
  • potrzebę ograniczenia mocy rozruchowych.

Firma Breve-Tufvassons oferuje dwa typoszeregi dławików sieciowych o nominalnym spadku napięcia 4% dla 3f-400V, i 1f-230V.
Dławiki są zbudowane na bazie rdzeni składanych z kształtek EI oraz 3UI, ze szczeliną powietrzną i o uzwojeniach miedzianych nawiniętych na jednolitych korpusach izolacyjnych.
Podwójna impregnacja próżniowa zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną i ochronę klimatyczną.

Dławiki są wykonane w stopniu ochrony IP00 i cieplnej klasie izolacji ta40B lub ta40F. Ich maksymalne napięcie obwodu to 750V.

W ofercie Breve są dławiki sieciowe jednofazowe D1N oraz trójfazowe dławiki sieciowe D3N.

dławik sieciowy jednofazowy D1N 150A/0,195mH 4%        Dławik sieciowy D3N 150A/0,195mH 4%

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

 

The post Dławiki sieciowe do układów napędowych firmy Breve first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Jak działa transformator? (cz.1) https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-1 Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-1 Transformator służy do zmiany przemiennego napięcia o danej wartości na napięcie przemienne o innej wartości, przy zachowaniu tej samej częstotliwości. Szczególnym przypadkiem są transformatory, które nie zmieniają wartości napięć, ale wówczas służą do galwanicznego odseparowania zasilanego urządzenia od energetycznej sieci zasilającej. Istnieje szereg reguł i praw z dziedziny elektrotechniki, które mają zastosowanie w konstrukcji transformatorów. Jedną […]

The post Jak działa transformator? (cz.1) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Transformator służy do zmiany przemiennego napięcia o danej wartości na napięcie przemienne o innej wartości, przy zachowaniu tej samej częstotliwości. Szczególnym przypadkiem są transformatory, które nie zmieniają wartości napięć, ale wówczas służą do galwanicznego odseparowania zasilanego urządzenia od energetycznej sieci zasilającej.

Istnieje szereg reguł i praw z dziedziny elektrotechniki, które mają zastosowanie w konstrukcji transformatorów. Jedną z bardziej zaawansowanych teorii, od której można zacząć tłumaczyć zjawiska zachodzące w procesie transformacji napięcia, są równania Maxwella. Z ich interpretacji oraz uproszczeń wynikają również inne prawa i reguły, z którymi można spotkać się w literaturze dotyczącej elektrotechniki. Są to chociażby:

  • prawo Biota-Savarta służące do określania wartości indukcji magnetycznej;
  • prawo przepływu określające zależności między wielkością prądu, liczbą zwojów, wymiarami i przepływem;
  • prawo Faradaya / prawo indukcji elektromagnetycznej określające zależność między siłą elektromotoryczną indukowaną, a szybkością zmian skojarzonego strumienia magnetycznego;
  • reguła Lenza – określająca zwrot siły elektromotorycznej indukowanej jako przeciwdziałający zmianom strumienia magnetycznego wywołującego tę siłę;
  • zjawisko indukcji własnej polegające na indukowaniu się siły elektromotorycznej w cewce pod wpływem zmian prądu płynącego przez tę cewkę;
  • zjawisko indukcji wzajemnej polegające na indukowaniu się siły elektromotorycznej w cewce pod wpływem zmian prądu w innej cewce z nią sprzężonej.
Z powyższych reguł i praw wynikają wszystkie zjawiska związane z konstrukcją i pracą transformatora. Będą to zarówno pożądane, jak i również te niepożądane zjawiska, które są minimalizowane przez naukowców i konstruktorów.

Do niepożądanych zjawisk zaliczamy:

  • straty w żelazie (zjawisko prądów wirowych);
  • straty w miedzi (utrata mocy na rezystancji przewodów nawojowych);
  • strumień rozproszenia (zamykanie się części linii sił pola magnetycznego w przestrzeni nie skojarzonej z wtórnym uzwojeniem);
  • prądy pojemnościowe (wynikające z istnienia pojemności elektrycznych między uzwojeniami oraz uzwojeniami a rdzeniem);
  • odkształcenia prądów i napięć, a więc pojawienie się harmonicznych wyższych rzędów wskutek nieliniowości parametrów obwodu magnetycznego.

Transformator jednofazowy STM 500 230/24V

Uwzględniając najistotniejsze z wymienionych wcześniej praw i zjawisk, opracowano uproszczony model transformatora jednofazowego dwuuzwojeniowego, na podstawie którego można wyjaśnić zasadę jego działania i podstawowe zależności  między wielkościami wejściowymi, a wyjściowymi.

Kolejna porcja informacji o działaniu transformatora dostępna jest w naszym następnym wpisie.  Natomiast pełną ofertę transformatorów firmy BREVE można znaleźć na stronie www.breve.pl

 

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Jak działa transformator? (cz.1) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Jak działa transformator? (cz.2) https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-2 Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/jak-dziala-transformator-cz-2 Podstawowe informacje o tym, jak działa transformator wyjaśniliśmy w poprzednim artykule.  Warto jednak rozwinąć kilka kolejnych pojęć i zależności, aby jeszcze lepiej zrozumieć funkcjonalności, sposoby działania i budowę tego typu urządzeń. Jak wiemy, transformator składa się z rdzenia, na którym nawinięte są uzwojenia pierwotne i wtórne. Do zacisków uzwojenia pierwotnego przyłożone jest napięcie przemienne U1, […]

The post Jak działa transformator? (cz.2) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Podstawowe informacje o tym, jak działa transformator wyjaśniliśmy w poprzednim artykule.  Warto jednak rozwinąć kilka kolejnych pojęć i zależności, aby jeszcze lepiej zrozumieć funkcjonalności, sposoby działania i budowę tego typu urządzeń.

Jak wiemy, transformator składa się z rdzenia, na którym nawinięte są uzwojenia pierwotne i wtórne.

T3M 20A 3x500V-3x265VDo zacisków uzwojenia pierwotnego przyłożone jest napięcie przemienne U1, które wywołuje przepływ prądu w cewce uzwojenia pierwotnego o wartości I1.

Przemienny prąd elektryczny I1 wywołuje zmienne pole magnetyczne, którego linie sił zamykają się w rdzeniu ferromagnetycznym. Rdzeń ten jest dla pola magnetycznego znacznie lepszą drogą (czyli ma większą przenikalność magnetyczną) niż otaczające cewkę powietrze. Mówimy tutaj, że w rdzeniu przepływa strumień przemiennego pola magnetycznego.

Ten sam strumień przenika przez wnętrze cewki uzwojenia wtórnego indukując w nim siłę elektromotoryczną, która objawia się pojawieniem się przemiennego napięcia na zaciskach uzwojenia wtórnego (zjawisko indukcji elektromagnetycznej).

Ten sam strumień przenika również cewkę uzwojenia pierwotnego wywołując w niej siłę elektromotoryczną skierowaną przeciwnie do napięcia zasilającego (Reguła Lenza).

Strumień przemiennego pola magnetycznego jest wspólny dla obu uzwojeń, a indukowana siła elektromotoryczna jest taka sama dla każdego pojedynczego zwoju (Prawo przepływu), dlatego napięcie, jakie pojawi się na zaciskach strony wtórnej, zależy głównie od stosunku ilości zwojów w cewce uzwojenia pierwotnego i cewce uzwojenia wtórnego. W prosty sposób, przez różną liczbę zwojów obu uzwojeń otrzymujemy zmianę napięcia – czyli transformację.

Rys. 1

U1 – napięcie strony pierwotnej
U2 – napięcie strony wtórnej
I1   –  prąd strony pierwotnej
I2   – prąd strony wtórnej
Φμ  – strumień główny magnesujący
Φ1 i Φ2 – strumienie rozproszenia pochodzące od prądu pierwotnego pierwotnego wtórnego
Z1  – liczba zwojów uzwojenia pierwotnego
Z2  – liczba zwojów uzwojenia wtórnego
Korzystając z powyższego rysunku , można przedstawić model elektryczny transformatora jednofazowego dwuuzwojeniowego. 
Rys. 2:



R1 i R2 – rezystancje uzwojeń
XΦ1 i XΦ2 – reaktancje rozproszenia strony pierwotnej i wtórnej odzwierciedlające te części strumienia magnetycznego, które zamykają się w przestrzeni nie obejmującej cewki drugiej (zamykające się głównie przez powietrze)
E1 i E2 – siły elektromotoryczne indukowane

Na podstawie podanych oznaczeń wprowadza się następujące podstawowe pojęcia:
n = Z1 / Z2 – przekładnia zwojowa

Jeżeli strumień magnesujący jest wspólny dla obu uzwojeń, to wiadomo, że będzie on w każdym zwoju indukował taką samą siłę elektromotoryczną. Stąd tą samą przekładnię można określić jako stosunek sił elektromotorycznych
n =  E1 / E2

Stosując podany wzór na przekładnię, możemy sprowadzić wartości elementów strony wtórnej z rys 2 na stronę pierwotną. Wówczas:
U’2 = nU2  ;  I’2 = I2/n  ;  R’2 = n2R2  ;  X’Φ2 =  n2 XΦ2

Dzięki czemu powstaje powszechnie stosowany schemat zastępczy transformatora.

Rys. 3:

Linią przerywaną zaznaczono możliwość wprowadzenia dodatkowej rezystancji RFe oznaczającej straty w rdzeniu, które powstają w skutek powstawania prądów wirowych. W praktyce często można tę rezystancję pominąć, gdyż zwykle  RFe >> Xμ
Analizując różne stany pracy transformatora na podstawie schematu z rys. 3 można poznać wiele istotnych własności transformatorów, o których z pewnością przeczytacie jeszcze na naszym blogu.
mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Jak działa transformator? (cz.2) first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory separacyjne https://www.breve.pl/blog/transformatory-separacyjne Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-separacyjne Często pojawiają się pytania o transformatory separacyjne. Separacyjne  to te transformatory, w których napięcie wyjściowe jest najczęściej równe napięciu wejściowemu. Posiadają one separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym. Transformatory separacyjne stosowane są tam, gdzie wymagana jest ochrona porażeniowa przed prądem doziemnym. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do porażenia, przy jednoczesnym braku innych zabezpieczeń (np. wyłączników różnicowo-prądowych). […]

The post Transformatory separacyjne first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Często pojawiają się pytania o transformatory separacyjne. Separacyjne  to te transformatory, w których napięcie wyjściowe jest najczęściej równe napięciu wejściowemu. Posiadają one separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym.

Transformatory separacyjne stosowane są tam, gdzie wymagana jest ochrona porażeniowa przed prądem doziemnym. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do porażenia, przy jednoczesnym braku innych zabezpieczeń (np. wyłączników różnicowo-prądowych). Szczególnie wyraźnym miejscem wykorzystywania właściwości przeciwporażeniowej transformatora jest praca elektronarzędziami w pomieszczeniach przewodzących – np. przy metalowych zbiornikach, czy praca w pomieszczeniach o utrudnionej swobodzie ruchów.
Szeroka oferta transformatorów BREVE obejmuje modele jednofazowe, trójfazowe, obudowane, na szynę oraz przenośne do elektronarzędzi. 
Pełną ofertę transformatorów, nie tylko separacyjnych, znajdą Państwo w naszym katalogu lub wyszukiwarce produktów.

The post Transformatory separacyjne first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
PCS 250/9A – transformator do cięcia styropianu https://www.breve.pl/blog/pcs-250-9a-nowy-transformator-do-ciecia-styropianu Sun, 03 Nov 2019 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/pcs-250-9a-nowy-transformator-do-ciecia-styropianu Jednym z ważnych elementów ocieplania budynków jest odpowiednie przycinanie styropianu. Istotne jest aby docinane płyty dolegały precyzyjnie jedna do drugiej. Cięcie mechaniczne np. piłą czy nożem powoduje wykruszanie się dużej ilości kuleczek styropianu, przez co rzaz jest bardzo postrzępiony. Przygotowane w ten sposób płyty po przyklejeniu na ocieplaną ścianę wymagają dodatkowego uszczelniania pianą poliuretanową aplikowaną […]

The post PCS 250/9A – transformator do cięcia styropianu first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Jednym z ważnych elementów ocieplania budynków jest odpowiednie przycinanie styropianu. Istotne jest aby docinane płyty dolegały precyzyjnie jedna do drugiej. Cięcie mechaniczne np. piłą czy nożem powoduje wykruszanie się dużej ilości kuleczek styropianu, przez co rzaz jest bardzo postrzępiony. Przygotowane w ten sposób płyty po przyklejeniu na ocieplaną ścianę wymagają dodatkowego uszczelniania pianą poliuretanową aplikowaną z pistoletu, co wydłuża czas montażu i podnosi koszty.

Dodatkowym negatywnym aspektem tej techniki jest powstawanie bardzo dużej ilości okruchów styropianu (kuleczek), które zaśmiecają plac budowy i ze względu na swoją znikomą wagę roznoszone są z wiatrem po okolicznych posesjach, co zazwyczaj spotyka się z nieprzyjemnymi i uzasadnionymi reakcjami sąsiadów.
Aby uniknąć tego typu niedogodności można zastosować inną technikę cięcia styropianu: CIĘCIE GORĄCYM DRUTEM OPOROWYM.
Jest wiele technik takiego cięcia – począwszy od prostej ramki drewnianej z napiętym odcinkiem drutu oporowego, aż do bardzo zaawansowanych maszyn tnących we wszystkich płaszczyznach wraz z łukami i skosami.
Większość maszyn do cięcia styropianu zasilanych jest z transformatorów o mocy 100-250W i napięciu wyjściowym około 24V. Jednak mało kiedy otrzymujemy możliwość regulacji temperatury drutu tnącego. Konieczność takiej regulacji wynika z dużej różnicy temperatur podczas prowadzonych prac. Mamy do czynienia z temperaturą od 2-3 stopni w marcu czy październiku aż po ok. 35 stopni w lipcu czy sierpniu. Dochodzi do tego jeszcze chłodzący czynnik wiatru. Zbyt chłodny drut powoduje spowolnienie cięcia i sklejanie się przecinanych elementów. Z drugiej strony, zbyt wysoka temperatura drutu tnącego powoduje topienie się styropianu i stratę precyzji docinanych elementów oraz utratę zaplanowanych wymiarów.
Oferowane przez BREVE rozwiązanie czyli: transformator do cięcia styropianu PCS 250/9A zaprojektowany jest tak, aby zapewnić użytkownikowi możliwość regulowania temperatury drutu tnącego zapewniając jednocześnie pełne bezpieczeństwo. Szeroki zakres regulacji od 20V do 28V pozwala na wyeliminowanie negatywnego wpływu zmian temperatury otoczenia na roboczą temperaturę drutu tnącego. Regulacja realizowana jest za pomocą 5-cio pozycyjnego przełącznika o skoku 2V.

Najważniejsze cechy PCS 250/9A:

  • Zasilanie drutu tnącego napięciem bezpiecznym dla użytkownika.
  • Zapewniona separacja od napięcia sieciowego 230V.
  • Możliwość wygodnej i precyzyjnej regulacji temperatury drutu tnącego.
  • Zabezpieczenie transformatora przed uszkodzeniem w wyniku zwarcia lub przeciążenia.
  • Wygodny w obsłudze bezpiecznik automatyczny.
  • Brak konieczności wymiany przepalonych wkładek bezpiecznikowych na nowe.
  • Ergonomiczna zwarta konstrukcja.
  • Wygodny i wytrzymały uchwyt do przenoszenia.
  • Wytrzymały profesjonalny przewód zasilający.
  • Wysoki stopień ochrony (IP44) zapewniający bryzgoszczelność transformatora.
  • Sygnalizacja zasilania drutu tnącego podświetlanym wyłącznikiem.
  • Wygodne gniazdo pozwalające na szybkie podłączanie drutu tnącego.
  • Wtyczka załączona do zestawu.


Specyfikacja techniczna:
Napięcie zasilające: 230V
Napięcie wyjściowe regulowane: 20V – 22V – 24V – 26V – 28V
Częstotliwość: 50 Hz
Moc: 250W – max 9A

The post PCS 250/9A – transformator do cięcia styropianu first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Thu, 13 Oct 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC. Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia. Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:  transformatory bezpieczeństwa jednofazowe,  otwarte, o mocy do […]

The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC.

Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia.

Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:

 PFS 800 230/230V
The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatorow-kompletna-oferta Wed, 13 Jul 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatorow-kompletna-oferta Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Klientów, przygotowaliśmy pełne zestawienie regulatorów Breve.  Zestawienie zawiera wszystkie funkcjonalności naszych urządzeń i wskazuje ich zastosowanie.                Teraz dobranie najlepszego regulatora jest proste jak nigdy wcześniej. Opisy poszczególnych regulatorów prędkości wentylatorów oferowanych przez BREVE można też znaleźć w katalogu, na poszczególnych stronach produktowych. Zapraszamy […]

The post Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Klientów, przygotowaliśmy pełne zestawienie regulatorów Breve.  Zestawienie zawiera wszystkie funkcjonalności naszych urządzeń i wskazuje ich zastosowanie.

 A3RW BOX 10.0/1/S2/IP 21        ARWD14.0/S         AREX 5,0/A

Teraz dobranie najlepszego regulatora jest proste jak nigdy wcześniej. Opisy poszczególnych regulatorów prędkości wentylatorów oferowanych przez BREVE można też znaleźć w katalogu, na poszczególnych stronach produktowych. Zapraszamy na tę stronę.

Zestawienie oferty HVAC w BREVE znajduje się w dokumencie poniżej.

 

The post Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Elektroniczne regulatory do wentylacji https://www.breve.pl/blog/elektroniczne-regulatory-do-wentylacji Sun, 12 Jun 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/elektroniczne-regulatory-do-wentylacji Elektroniczne regulatory pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów. Konstrukcja ARES firmy Breve oparta jest na na mikroprocesorze, dzięki czemu regulacja wentylatorem jest bardziej liniowa, wygodniejsza i precyzyjniejsza. Regulator ARES wyróżnia się: zwartą budową; wysokim poziomem bezpieczeństwa (wewnętrzny układ zasilający, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym); wszechstronnością w różnych środowiskach pracy (stopień ochrony IP54); szerokimi możliwościami […]

The post Elektroniczne regulatory do wentylacji first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Elektroniczne regulatory pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów. Konstrukcja ARES firmy Breve oparta jest na na mikroprocesorze, dzięki czemu regulacja wentylatorem jest bardziej liniowa, wygodniejsza i precyzyjniejsza.

Regulator ARES wyróżnia się:

  • zwartą budową;
  • wysokim poziomem bezpieczeństwa (wewnętrzny układ zasilający, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym);
  • wszechstronnością w różnych środowiskach pracy (stopień ochrony IP54);
  • szerokimi możliwościami doboru odpowiedniego regulatora (maksymalny prąd wyjściowy: 3; 5; 7; 10A).

Atutem regulatorów ARES jest również funkcja KickStart, która umożliwia pewne i płynne uruchamianie. Ponadto odmiana ARES/T została wzbogacona o termostat, dzięki któremu regulator samodzielnie utrzymuje zadaną temperaturę.

 

The post Elektroniczne regulatory do wentylacji first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Autotransformatory – czym są i jak działają? https://www.breve.pl/blog/autotransformatory-czym-sa-i-jak-dzialaja Sun, 13 Mar 2016 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/autotransformatory-czym-sa-i-jak-dzialaja Autotransformator jest urządzeniem służącym do zmiany poziomu napięcia. Jego zasadniczą cechą jest to, że nie posiada on galwanicznej separacji strony wtórnej od strony pierwotnej. Jest to niewątpliwie wada takiej konstrukcji, jednakże w pewnych okolicznościach niesie to ze sobą istotne oszczędności ekonomiczne. W autotransformatorze mamy do czynienia z następującymi mocami: S = U1I1 ≈ U2I2 – moc […]

The post Autotransformatory – czym są i jak działają? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Autotransformator jest urządzeniem służącym do zmiany poziomu napięcia. Jego zasadniczą cechą jest to, że nie posiada on galwanicznej separacji strony wtórnej od strony pierwotnej. Jest to niewątpliwie wada takiej konstrukcji, jednakże w pewnych okolicznościach niesie to ze sobą istotne oszczędności ekonomiczne.

W autotransformatorze mamy do czynienia z następującymi mocami:

S = U1I1 ≈ U2I2 – moc przechodnia – moc przenoszona na drodze transformacji i przewodzenia.
Sp = S/n – moc przewodzenia – moc przenoszona na drodze przewodzenia.
Sw = S – Sp – moc własna – moc własna gabarytu zastosowanego rdzenia.

Jeśli np. obniżamy napięcie o połowę, czyli n=2, wówczas moc własna zastosowanego gabarytu rdzenia jest o połowę mniejsza, a więc w układzie autotransformatora dla przekładni n=2 możemy zastosować dwukrotnie mniejsze urządzenie w stosunku do takich samych wymogów, ale w wykonaniu transformacji za pomocą transformatora.

Tę samą zależność otrzymamy gdy zechcemy podnosić napięcie na stronie wtórnej dwukrotnie w stosunku do strony pierwotnej. Nie zawsze jednak możemy skorzystać z oszczędności ekonomicznych, jakie daje konstrukcja autotransformatora ze względów bezpieczeństwa, wynikających z galwanicznego połączenia strony wtórnej transformatora z siecią energetyczną. Ma to miejsce w szczególności dla autotransformatorów obniżających napięcie.

Breve oferuje trzy rodzaje autotransformatorów regulacyjnych: trójfazowe z serii VT, jednofazowe otwarte z serii OIEA oraz jednofazowe, obudowane z serii KIEA.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

The post Autotransformatory – czym są i jak działają? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>