na szynę | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Fri, 08 Mar 2024 13:42:07 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.10 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png na szynę | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl 32 32 Sposoby montażu i bezobsługowe zabezpieczenia transformatorów na szynę https://www.breve.pl/blog/nowe-sposoby-montazu-i-bezobslugowe-zabezpieczenia-transformatorow-na-szyne-din Thu, 21 Apr 2022 07:57:34 +0000 https://www.breve.pl/?post_type=blog&p=394582 Transformatory do montażu na szynie DIN wykorzystywane są najczęściej w przemysłowych instalacjach sterowania maszyn lub w sygnalizacji stanu obwodów. Wynika to z faktu, że współcześnie większość aparatów elektrycznych niezbędnych do budowy takich układów, preferuje właśnie ten sposób montażu. Dzięki temu obserwuje się najszybszy rozwój nowych rozwiązań i najszybciej przybywającą liczbę nowych urządzeń w tej kategorii […]

The post Sposoby montażu i bezobsługowe zabezpieczenia transformatorów na szynę first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory do montażu na szynie DIN wykorzystywane są najczęściej w przemysłowych instalacjach sterowania maszyn lub w sygnalizacji stanu obwodów. Wynika to z faktu, że współcześnie większość aparatów elektrycznych niezbędnych do budowy takich układów, preferuje właśnie ten sposób montażu. Dzięki temu obserwuje się najszybszy rozwój nowych rozwiązań i najszybciej przybywającą liczbę nowych urządzeń w tej kategorii sposobu montażu.

Rozwój samych transformatorów jest znacznie wolniejszy, jeśli spojrzymy na ich zasadę działania czy wykorzystywane materiały, ale staje się widoczny, jeśli zwrócimy uwagę na ich obudowy oraz różne ułatwienia dla montażystów i projektantów.

Początkowo montaż transformatorów na szynę polegał na zamocowaniu w standardowym transformatorze EI specjalnego adaptera umożliwiającego montaż na szynie. Do dzisiaj takie rozwiązanie wykorzystywane jest w niskobudżetowych instalacjach. Z czasem jednak okazało się, że taki sposób montażu jest niewygodny. Przez adapter transformator mocno odstawał od szyny i znacznie odbiegał wymiarami od innych urządzeń, a jego waga i odsunięty środek ciężkości oddziaływały dużym momentem siły na zaczepy szyny montażowej wpływając negatywnie na ich trwałość. Oprócz tego, taki transformator wymagał odrębnego aparatu w postaci gniazda na bezpiecznik. Takie rozwiązanie nie było zbyt optymalne również pod względem cieplnym, a co za tym idzie ograniczało, bardziej niż późniejsze rozwiązania, możliwe do osiągnięcia moce.

Kolejnym etapem konstrukcyjnym była adaptacja istniejących na rynku obudów, które umożliwiały zmianę pozycji transformatora względem szyny, poprawę jego chłodzenia przez zalewanie żywicą oraz zamocowanie zabezpieczenia. Przykładem takiego rozwiązania jest seria transformatorów PSZ. Niestety również to rozwiązanie nie zaspokajało wszystkich potrzeb rynku, ponieważ wymiary jakie osiągały takie transformatory, niejednokrotnie przeszkadzały innym aparatom. Presji nie poddały się jednak wykonania większych mocy, które nadal są używane, co więcej, pojawiają się też nowe, ciekawe wersje obudów, jak np. w serii transformatorów PTM.

Wzrost sygnałów z rynku o potrzebie zmiany, zmobilizował producentów do tworzenia własnych, dedykowanych obudów. Tak powstały transformatory z serii PSS. Ta linia produktów zdobyła bardzo szybko uznanie w skali europejskiej. Ich budowa i parametry zbliżyły się całkowicie do stawianych wtedy oczekiwań, a obudowy wyprzedzały ówczesny design przemysłowy. Z wymiarów zadowoleni byli instalatorzy, projektantów cieszyła duża liczba gabarytów mocy, czy też wbudowane we wnętrzu obudów gniazda bezpiecznikowe, które to zwalniały ich z konieczności zabezpieczania transformatorów dodatkowym zewnętrznym aparatem.

Transformatory tej serii nadal mają powodzenie, jednak rynek „nie śpi” i szybko okazało się, że aparaty na szynę wykreowały swój własny standard wymiarowy. Wszechotaczające nas zabezpieczenia typu „S”, mnogość obudów dopasowanych do nich maskownicami itp., spowodowały presję, by dopasowywać kształt i wymiary urządzenia do nowych standardów. Za jednostkę zajętości szyny przyjęto „moduł”, który oznacza szerokość standardowej „S-ki”. Konstruktorzy i projektanci transformatorów, we współpracy z nowo powstałymi firmami zajmującymi się „designem przemysłowym”, podjęli się ponownego spojrzenia na transformator na szynę. Uwzględniono szereg oczekiwań, m.in.: wymiary, łatwość montażu i demontażu, wielkości gabarytów mocy, łatwość przyłączania przewodów, skuteczność oddawania ciepła, bezobsługowość zabezpieczeń czy też możliwości dalszego rozwoju w kierunku dodatkowych uzwojeń i odczepów napięciowych. Po uwzględnieniu wszystkich wymienionych, a także innych, nie podanych wyżej kryteriów, powstała seria transformatorów PSS N. Czym wyróżniają się te urządzenia na tle konkurencji?

Zacznijmy od tego, że seria PSS N zawiera następujące moce gabarytowe: 16-20-30-50-63-80VA. W dziedzinie całej rozpiętości mocy wykonań transformatorów niskiego napięcia jest to dość skromny przedział, ale za to absolutnie wystarczający do zastosowań na szynie DIN. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast kwestia zabezpieczeń zastosowanych w serii PSS N. Wcześniej do zabezpieczania takich transformatorów służyły bezpieczniki topikowe, jednak z racji wymaganych tu małych wartości prądu musiałyby to być tzw. bezpieczniki „radiowe” – takie używane są w serii PSS. Niestety obsługa tego typu bezpieczników przysparza wielu problemów, zwłaszcza w sytuacji gdy bezpiecznik się przepali i trzeba go wymienić. Z tego powodu postanowiono, że w nowej serii zostanie wbudowane zabezpieczenie termiczne na bazie elementu PTC. Właściwości takiego elementu byłyby jednak niewygodne, gdyby był on zainstalowany na stronie pierwotnej transformatora, ponieważ aby transformator powrócił do stanu pracy, oprócz jego ostygnięcia wymagane byłoby odłączenie jego zasilania na kilka sekund. Z tego powodu zabezpieczenie PTC znajduje się na stronie wtórnej. Przeciążenie trwale blokuje transformator uniemożliwiając jego ponowne załączenie bez zdjęcia zasilania, a więc daje szansę na bezawaryjne usunięcie błędu, natomiast zwarcie za transformatorem blokuje urządzenie do czasu jego usunięcia. A co jeśli zwarcie powstanie w samym uzwojeniu pierwotnym? Producent zadbał o to, by taka sytuacja nie miała miejsca dzięki zastosowaniu odpowiedniej klasy izolacji drutu nawojowego.

Seria PSS N zdobywa zwolenników w całej Europie szybciej, niż się tego spodziewano, co potwierdza słuszność decyzji konstrukcyjnych i projektowych. Czy to koniec rozwoju? Z pewnością nie. Na razie nie wiadomo czego rynek będzie oczekiwał. Być może indywidualności kolorystycznej, być może odejścia od standardów napięciowych w celu minimalizacji zużycia energii. Pytanie o przyszłe oczekiwania i kierunki rozwoju są czymś normalnym w biznesie. Jedno jest pewne – będzie ciekawie.

Mgr inż. Krzysztof Majewski

The post Sposoby montażu i bezobsługowe zabezpieczenia transformatorów na szynę first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory separacyjne https://www.breve.pl/blog/transformatory-separacyjne Wed, 11 Mar 2020 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-separacyjne Często pojawiają się pytania o transformatory separacyjne. Separacyjne  to te transformatory, w których napięcie wyjściowe jest najczęściej równe napięciu wejściowemu. Posiadają one separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym. Transformatory separacyjne stosowane są tam, gdzie wymagana jest ochrona porażeniowa przed prądem doziemnym. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do porażenia, przy jednoczesnym braku innych zabezpieczeń (np. wyłączników różnicowo-prądowych). […]

The post Transformatory separacyjne first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Często pojawiają się pytania o transformatory separacyjne. Separacyjne  to te transformatory, w których napięcie wyjściowe jest najczęściej równe napięciu wejściowemu. Posiadają one separację galwaniczną między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym.

Transformatory separacyjne stosowane są tam, gdzie wymagana jest ochrona porażeniowa przed prądem doziemnym. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do porażenia, przy jednoczesnym braku innych zabezpieczeń (np. wyłączników różnicowo-prądowych). Szczególnie wyraźnym miejscem wykorzystywania właściwości przeciwporażeniowej transformatora jest praca elektronarzędziami w pomieszczeniach przewodzących – np. przy metalowych zbiornikach, czy praca w pomieszczeniach o utrudnionej swobodzie ruchów.
Szeroka oferta transformatorów BREVE obejmuje modele jednofazowe, trójfazowe, obudowane, na szynę oraz przenośne do elektronarzędzi. 
Pełną ofertę transformatorów, nie tylko separacyjnych, znajdą Państwo w naszym katalogu lub wyszukiwarce produktów.

The post Transformatory separacyjne first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Thu, 13 Oct 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/transformatory-bezpieczenstwa Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC. Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia. Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:  transformatory bezpieczeństwa jednofazowe,  otwarte, o mocy do […]

The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Transformatory bezpieczeństwa posiadają, według normy PN-EN61558-2-6, ochronne oddzielenie uzwojeń pierwotnego i wtórnego. Przeznaczone są do zasilania obwodów napięciem bezpiecznym. Ponadto, napięcie wtórne w stanie jałowym nie powinno przekraczać 50V AC lub 120V DC.

Transformatory bezpieczeństwa przeznaczone są do stosowania w instalacjach niskiego napięcia.

Szeroka oferta transformatorów Breve obejmuje:

 PFS 800 230/230V
The post Transformatory bezpieczeństwa first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>