regulatory prędkości | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl Polski producent transformatorów, regulatorów, dławików i zasilaczy Fri, 08 Mar 2024 13:30:08 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.10 https://www.breve.pl/pliki/2019/01/cropped-LOGO-BREVE-sygnet-32x32.png regulatory prędkości | Breve - Producent Transformatorów https://www.breve.pl 32 32 Systemy wentylacyjne – jak nimi sterować? https://www.breve.pl/blog/systemy-wentylacyjne-jak-nimi-sterowac Mon, 26 Sep 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/systemy-wentylacyjne-jak-nimi-sterowac Firma Breve poleca jeden ze swoich nowych produktów – innowacyjny system sterowania wentylatorami. System Regisoft jest oparty na protokole MODBUS, regulatorach AREX/A oraz aplikacji na komputer PC. Elektroniczne regulatory AREX pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów w systemach wentylacyjnych za pomocą sygnału 0-10VDC (wersja AREX), 0-20mA (wersja AREX/I) lub protokołu MODBUS (AREX/A, możliwość sterowania maks. 247 regulatorami za pomocą aplikacji […]

The post Systemy wentylacyjne – jak nimi sterować? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Firma Breve poleca jeden ze swoich nowych produktów – innowacyjny system sterowania wentylatorami. System Regisoft jest oparty na protokole MODBUS, regulatorach AREX/A oraz aplikacji na komputer PC.

Elektroniczne regulatory AREX pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów w systemach wentylacyjnych za pomocą sygnału 0-10VDC (wersja AREX), 0-20mA (wersja AREX/I) lub protokołu MODBUS (AREX/A, możliwość sterowania maks. 247 regulatorami za pomocą aplikacji RegiSoft na komputerze PC).

Co ważne, regulatory AREX mogą działać w trybie autonomicznym (wówczas regulator utrzymuje zadaną temperaturę) lub w trybie bezpośrednim (informacja o napięciu wyjściowym wysyłana jest bezpośrednio przez użytkownika).

Ponadto AREX wyróżnia się:

  • szerokimi możliwościami doboru wentylatora (5A, 7A i 10A);
  • możliwością sterowania systemem wentylacji opartym na maksymalnie 247 regulatorach za pomocą komputera (aplikacja RegiSoft) lub tabletu lub smartfona (przez VPN);
  • wygodą użytkowania (funkcja KickStart umożliwia pewne i płynne uruchamianie);
  • wysokim poziomem bezpieczeństwa (pomocnicze wyjście 230V AC o obciążalności do 2A oraz wewnętrzny układ zasilający, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym);
  • ergonomiczną budową i bezawaryjną konstrukcją.

>> Sprawdź kompletną ofertę regulatorów Breve. 

Regulatory wentylatorów AREX/A pokazują jednak szczyt swoich możliwości wówczas, gdy sterowane są za pomocą systemu RegiSoft.

System Regisoft pozwala na sterowanie maksymalnie 247 regulatorami na dużych powierzchniach  za pomocą dedykowanej aplikacji za komputerze PC lub tablecie z systemem Windows.

Intuicyjna  obsługa, nowoczesny design i przejrzysty interfejs gwarantują wygodną  pracę. Zaletą systemu jest  również łatwość konfiguracji, możliwość działania offline oraz zapamiętywanie ustawień w lokalnej bazie danych.

Komunikacja w standardzie RS-485 między aplikacją a regulatorami oparta jest tylko na dwóch przewodach, co z jednej strony ogranicza koszty i czas podłączania, a z drugiej ułatwia poprawne podłączenie regulatorów przy maksymalnej długości przewodu do 1200 m – przydatne w sterowaniu wieloma regulatorami np. na terenie hali produkcyjnej.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Systemy wentylacyjne – jak nimi sterować? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatorow-kompletna-oferta Wed, 13 Jul 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatorow-kompletna-oferta Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Klientów, przygotowaliśmy pełne zestawienie regulatorów Breve.  Zestawienie zawiera wszystkie funkcjonalności naszych urządzeń i wskazuje ich zastosowanie.                Teraz dobranie najlepszego regulatora jest proste jak nigdy wcześniej. Opisy poszczególnych regulatorów prędkości wentylatorów oferowanych przez BREVE można też znaleźć w katalogu, na poszczególnych stronach produktowych. Zapraszamy […]

The post Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Wychodząc na przeciw potrzebom naszych Klientów, przygotowaliśmy pełne zestawienie regulatorów Breve.  Zestawienie zawiera wszystkie funkcjonalności naszych urządzeń i wskazuje ich zastosowanie.

 A3RW BOX 10.0/1/S2/IP 21        ARWD14.0/S         AREX 5,0/A

Teraz dobranie najlepszego regulatora jest proste jak nigdy wcześniej. Opisy poszczególnych regulatorów prędkości wentylatorów oferowanych przez BREVE można też znaleźć w katalogu, na poszczególnych stronach produktowych. Zapraszamy na tę stronę.

Zestawienie oferty HVAC w BREVE znajduje się w dokumencie poniżej.

 

The post Regulatory prędkości wentylatorów – kompletna oferta first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Smart regulatory wentylatorów https://www.breve.pl/blog/smart-regulatory-wentylatorow Thu, 07 Jul 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/smart-regulatory-wentylatorow Nowe regulatory prędkości wentylatorów Breve zasługują na miano SMART, ponieważ są nowoczesne, inteligentne i wyposażone w zaawansowane funkcje. Odpowiedni klimat i oszczędność energii są tu zapewnione! Dlaczego to właśnie regulatory prędkości wentylatorów są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do systemów wentylacyjnych niż silniki z odczepami?  Wykonanie odczepów regulacyjnych na regulatorze prędkości jest łatwiejsze, tańsze i prostsze niż […]

The post Smart regulatory wentylatorów first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Nowe regulatory prędkości wentylatorów Breve zasługują na miano SMART, ponieważ są nowoczesne, inteligentne i wyposażone w zaawansowane funkcje.

Odpowiedni klimat i oszczędność energii są tu zapewnione!

Dlaczego to właśnie regulatory prędkości wentylatorów są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do systemów wentylacyjnych niż silniki z odczepami?

  1.  Wykonanie odczepów regulacyjnych na regulatorze prędkości jest łatwiejsze, tańsze i prostsze niż wykonanie odczepów w uzwojeniu silnika.
  2. Regulatory są mniej podatne na zmiany środowiska pracy, nietypowe warunki (np. w tunelu), charakterystykę wentylatora (np. zmiana kierunku łopat) i poziom napięcia w sieci (może się wahać od -10 do 10%), dzięki czemu regulatory działają dłużej i w sposób bezawaryjny.
  3. Regulacja na silniku ma wyraźnie mniejszy zakres (nie może być bezstopniowa i praktycznie nie oferuje więcej niż trzy stopnie regulacji), podczas gdy regulatory oferują szerokie możliwości sterowania (bezstopniowo, 3- lub 5-stopniowo) systemami wentylacyjnymi.

Idealnym przykładem jest tu regulator ARWT Firmy Breve.

Regulator ARWT z pięciostopniową regulacją wyposażony jest w termostat, który utrzymuje zadaną temperaturę, podczas gdy regulator ARES/T również jest wyposażony w termostat, ale dodatkowo sam dostosowuje prędkość wentylatora po to, by utrzymać zadaną temperaturę. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie do stosowania zarówno w mniej, jak i bardziej zaawansowanych układach wentylacyjnych.

Warto pamiętać, że to tylko próbka możliwości regulatora ARES/T. Funkcja KickStart zapewnia pewny i szybki start, izolacja 4kV między wejściem sterującym, a układem wykonawczym oraz wewnętrzny układ zasilający zwiększają bezpieczeństwo użytkowania, a dzięki ochronie IP54 regulator sprawdzi się w (prawie) każdych warunkach.

Regulator AREX pozwala z kolei na bezstopniowe sterowanie wentylatorami na odległość  za pomocą sygnału 0-10V DC (modele AREX), 0-20mA (AREX/I) czy protokołu MODBUS (typoszereg AREX/A – już dostępny w ofercie). Dzięki temu możliwe jest podłączenie regulatora do urządzeń takich jak panele HMI, sterowniki PLC czy komputery PC – to bez wątpienia przydatne rozwiązanie w projektowaniu rozbudowanych układów HVAC lub przy integracji z systemami BMS.

Nowością w ofercie Breve są również regulatory dwunastawowe dostępne w wersji jedno- lub trójfazowej. Pozwalają one na regulację wentylatorem np. w dzień i w nocy – jeden regulator i pięciostopniowa regulacja na dwa sposoby – praktyczne rozwiązanie, co by nie mówić.

Modele z serii ARWE/A wyposażone są w te same funkcje (HMI, PLC i BMS) co AREX/A, tyle tylko że w połączeniu z pięciostopniową regulacją.
Co jeszcze łączy modele ARWE/A i AREX/A? Można powiedzieć, że są inteligentne i “bardzo smart”, ponieważ wystarczy zadać im pożądaną temperaturę, a one same dostosują prędkość wentylatora tak, by w pomieszczeniu utrzymać wymaganą temperaturę. Co więcej, ich konstrukcja pozwala łączyć wiele regulatorów w jeden, sprawnie działający system, którym można sterować z jednego miejsca, np. z komputera.

System regulatorów programowalnych sterowanych sygnałem 230V AC

System regulatorów programowalnych sterowanych sygnałem 230V AC

Warto jeszcze poznać inne modele regulatorów oferowane przez BREVE. Firma oferuje systemy regulatorów programowalnych z serii ARWE oraz ARH, które funkcjonują razem z dedykowanymi sterownikami. Regulatorami można sterować za pomocą sygnału 230V AC lub 0-10V DC i oferują one szerokie możliwości ustawiania temperatury (wiele programów pracy na każdy dzień tygodnia). Gdyby tego było mało, system regulatorów programowalnych może się składać z bardzo wielu regulatorów podłączonych do jednego sterownika z ekranem dotykowym. Genialne rozwiązanie!

A wszystko po to, by zapewnić odpowiedni klimat w miejscu pracy lub w domu, obniżyć koszty energii i zwiększyć wygodę użytkowania.  Doskonale!

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Smart regulatory wentylatorów first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Elektroniczne regulatory do wentylacji https://www.breve.pl/blog/elektroniczne-regulatory-do-wentylacji Sun, 12 Jun 2016 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/elektroniczne-regulatory-do-wentylacji Elektroniczne regulatory pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów. Konstrukcja ARES firmy Breve oparta jest na na mikroprocesorze, dzięki czemu regulacja wentylatorem jest bardziej liniowa, wygodniejsza i precyzyjniejsza. Regulator ARES wyróżnia się: zwartą budową; wysokim poziomem bezpieczeństwa (wewnętrzny układ zasilający, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym); wszechstronnością w różnych środowiskach pracy (stopień ochrony IP54); szerokimi możliwościami […]

The post Elektroniczne regulatory do wentylacji first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Elektroniczne regulatory pozwalają na bezstopniową regulację wentylatorów. Konstrukcja ARES firmy Breve oparta jest na na mikroprocesorze, dzięki czemu regulacja wentylatorem jest bardziej liniowa, wygodniejsza i precyzyjniejsza.

Regulator ARES wyróżnia się:

  • zwartą budową;
  • wysokim poziomem bezpieczeństwa (wewnętrzny układ zasilający, izolacja 4kV między wejściem sterującym a układem wykonawczym);
  • wszechstronnością w różnych środowiskach pracy (stopień ochrony IP54);
  • szerokimi możliwościami doboru odpowiedniego regulatora (maksymalny prąd wyjściowy: 3; 5; 7; 10A).

Atutem regulatorów ARES jest również funkcja KickStart, która umożliwia pewne i płynne uruchamianie. Ponadto odmiana ARES/T została wzbogacona o termostat, dzięki któremu regulator samodzielnie utrzymuje zadaną temperaturę.

 

The post Elektroniczne regulatory do wentylacji first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Stopień ochrony obudowy określony w systemie IPXX https://www.breve.pl/blog/stopien-ochrony-obudowy-okreslony-w-systemie-ipxx Thu, 03 Dec 2015 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/stopien-ochrony-obudowy-okreslony-w-systemie-ipxx Pojawia się wiele wątpliwości dotyczących ochrony transformatorów. Co oznaczają symbole IP21 czy IP56? Jaki transformator wybrać, kiedy ma on pracować w pomieszczeniu, na zewnątrz, w kopalni lub pod wodą? Jak więc czytać oznaczenia IPXX, gdzie XX to dwie cyfry? Pierwsza cyfra określa stopień ochrony osób przed dotknięciem lub zbliżeniem do części czynnych, przed zetknięciem z […]

The post Stopień ochrony obudowy określony w systemie IPXX first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>

Pojawia się wiele wątpliwości dotyczących ochrony transformatorów. Co oznaczają symbole IP21 czy IP56? Jaki transformator wybrać, kiedy ma on pracować w pomieszczeniu, na zewnątrz, w kopalni lub pod wodą? Jak więc czytać oznaczenia IPXX, gdzie XX to dwie cyfry?

Pierwsza cyfra określa stopień ochrony osób przed dotknięciem lub zbliżeniem do części czynnych, przed zetknięciem z częściami wewnątrz obudowy oraz ochronę urządzenia wewnątrz obudowy przed szkodliwym wnikaniem szkodliwych ciał stałych.

Druga cyfra określa stopień ochrony urządzenia wewnątrz obudowy przed szkodliwym wnikaniem wody.

Nie podanie XX przy symbolu IP oznacza brak ochrony, czyli zapis IP00.

Stopnie ochrony oznaczone pierwszą cyfrą:

Cyfra
Opis
0
Nie chronione
1
Chronione przed obcymi ciałami stałymi większymi niż 50mm
2
Chronione przed obcymi ciałami stałymi większymi niż 12,5mm
3
Chronione przed obcymi ciałami stałymi większymi niż 2,5mm
4
Chronione przed obcymi ciałami stałymi większymi niż 1mm
5
Chronione przed pyłem
6
Pyłoszczelne

Stopnie ochrony oznaczone drugą cyfrą:

Cyfra
Opis
0
Nie chronione
1
Chronione przed pionowo padającymi kroplami wody
2
Chronione przed pionowo padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o kąt do 15
3
Chronione przed natryskiwaniem wodą
4
Chronione przed bryzgami wody
5
Chronione przed strugą wody
6
Chronione przed silną strugą wody
7
Chronione przed skutkiem krótkotrwałego zanurzenia w wodzie
8
Chronione przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie

Kliknij, by poznać produkty o stopniu ochrony IP00.

W ofercie mamy również produkty o wyższym stopniu ochrony.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

The post Stopień ochrony obudowy określony w systemie IPXX first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Fazowy regulator prędkości wentylatora AREB 2,5 https://www.breve.pl/blog/fazowy-regulator-predkosci-wentylatora-areb-25 Tue, 17 Nov 2015 23:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/fazowy-regulator-predkosci-wentylatora-areb-25 Większość zastosowań wentylatorów wymaga możliwościobniżania ich wydajności lub ogólnie regulacji. Powody są różne, począwszy od potrzeby obniżenia poziomu hałasu, poprzez regulację temperatury w pomieszczeniach, aż do precyzyjnie ustalanych wartości ciśnień w układach wentylacyjnych.Jednak zdecydowana większość regulatorów pracuje w urządzeniach grzewczych, a w szczególności w nagrzewnicach wodnych. W rezultacie mówi się zatem o zestawie nagrzewnica + […]

The post Fazowy regulator prędkości wentylatora AREB 2,5 first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Większość zastosowań wentylatorów wymaga możliwościobniżania ich wydajności lub ogólnie regulacji. Powody są różne, począwszy od potrzeby obniżenia poziomu hałasu, poprzez regulację temperatury w pomieszczeniach, aż do precyzyjnie ustalanych wartości ciśnień w układach wentylacyjnych.Jednak zdecydowana większość regulatorów pracuje w urządzeniach grzewczych, a w szczególności w nagrzewnicach wodnych. W rezultacie mówi się zatem o zestawie nagrzewnica + regulator, na cenę którego regulator ma spory wpływ.

Ciekawą propozycją, bo dostępną zarówno w atrakcyjnej cenie jak i wyposażonej w wiele  praktycznych rozwiązań, jest regulator fazowy do wentylatorów małej mocy – AREB 2,5.

GŁÓWNE WYRÓŻNIKI

FUNKCJA PAMIĘCI NASTAWY
Większość podobnych urządzeń na rynku uruchamiamy, przekręcając gałkę potencjometru, co sprawia, że w danym momencie wentylator otrzymuje pełne napięcie zasilania, które potem regulujemy do pożądanego poziomu. Regulator AREB 2,5 uruchamiany jest pokrętłem, którego jednak nie trzeba obracać, bo wystarczy go po prostu wcisnąć. Tym samym uruchamiamy wentylator na tym samym ustawieniu, przy którym został wyłączony (tzw. funkcja pamięci nastawy), co jest niewątpliwie rozwiązaniem praktycznym, wygodnym i ergonomicznym.

POTENCJOMETR
Regulator prędkości wentylatora AREB 2,5 pozwala użytkownikowi ustalić minimalną prędkość wentylatora przez ustawienie wewnętrznego, miniaturowego potencjometru. To bardzo przydatne, szczególnie w stosunku do konkurencyjnych regulatorów bez tej funkcji, które nie pozwalają na ustawienie dostatecznie małych obrotów, co w wielu przypadkach bywa niezbędne.

INNE FUNKCJONALNOŚCI
AREB posiada podświetlane pokrętło, a pomijając w montażu tylną część obudowy, otrzymujemy jego wersję podtynkową.

W ofercie Firmy Breve można znaleźć wiele produktów z grupy HVAC, które znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons
The post Fazowy regulator prędkości wentylatora AREB 2,5 first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
ARWE i A3RWE – jakie regulatory obrotów wentylatora kryją się pod tymi nazwami? https://www.breve.pl/blog/arwe-i-a3rwe-jakie-regulatory-obrotow-wentylatora-kryja-sie-pod-tymi-nazwami Sun, 18 Oct 2015 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/arwe-i-a3rwe-jakie-regulatory-obrotow-wentylatora-kryja-sie-pod-tymi-nazwami Regulatory prędkości wentylatorów to grupa produktów o dużej popularności w ofercie firmy Breve. O samej regulacji prędkości wentylatorów pisaliśmy tutaj, a poniżej zestawiamy szczegółowe informacje o regulatorach ARWE i A3RWE. Regulatory wentylatorów ARWE (jednofazowe) i A3RWE(trójfazowe) wyposażone są w mikroprocesorowy układ przełączający pięć odczepów uzwojenia, który korzysta z optoizolowanego wejścia sterującego współpracującego ze standardowym w […]

The post ARWE i A3RWE – jakie regulatory obrotów wentylatora kryją się pod tymi nazwami? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Regulatory prędkości wentylatorów to grupa produktów o dużej popularności w ofercie firmy Breve. O samej regulacji prędkości wentylatorów pisaliśmy tutaj, a poniżej zestawiamy szczegółowe informacje o regulatorach ARWE i A3RWE.

Regulatory wentylatorów ARWE (jednofazowe) i A3RWE(trójfazowe) wyposażone są w mikroprocesorowy układ przełączający pięć odczepów uzwojenia, który korzysta z optoizolowanego wejścia sterującego współpracującego ze standardowym w automatyce sygnałem analogowym 0-10VDC lub 0 – 20mADC.

Regulator prędkości wentylatora ARWE

ARWE single phase fan speed controller with 0-10VDC signal for HVAC

ARWE single phase fan speed controller with 0-10VDC signal for HVAC

Dzięki takiemu sterowaniu rosną możliwości wykorzystania regulatorów do bardziej zaawansowanych układów wentylacji, gdzie niezbędne jest uzależnienie prędkości wentylatorów od np. temperatury, czasu, zawartości gazów czy innych czynników.

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że autotransformatorowa technika regulacji prędkości w tym przypadku nadal zachowuje swoje ważne zalety, szczególnie bezgłośną pracę silnika. Nie występują tu również żadne szumy i „brumy” pochodzące od energoelektronicznych technik zmiany napięcia (regulacja fazowa, czy PWN). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma również elementów ruchomych, które mogłyby ulegać uszkodzeniu.

Regulator prędkości wentylatora A3RWE

Autotransformatorowy regulator prędkości obrotowej wentylatorów sterowany zdalnie sygnałem 0-10VDC A3RWE

Autotransformatorowy regulator prędkości obrotowej wentylatorów sterowany zdalnie sygnałem 0-10VDC A3RWE

 

Regulatory prędkości wentylatorów ARWE oraz A3RWE mają ponadto inne ważne zalety.

Mogą one reagować na sygnały z zewnętrznych czujników temperatury silnika czy też czujników antyzamrożeniowych, włączając lub wyłączając cały regulator.

ARWE i A3RWE posiadają także różne zabezpieczenia – od cieplnych, przez nadmiarowo-prądowe, aż po zabezpieczenia przed załączeniem dwóch odczepów w tym samym czasie. Do dyspozycji użytkownika wyprowadzono dodatkowe wyjście do zasilania innych odbiorników, np. elektrozaworów, które korzysta z zabezpieczeń samego regulatora.

Regulatory prędkości wentylatorów ARWE oraz A3RWE produkowane są w kilku odmianach mocy, określonych za pomocą nominalnej wartości prądu, co jest najwygodniejszym sposobem zdefiniowania układu, gdzie mamy do czynienia z regulacją mocy.

 

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

The post ARWE i A3RWE – jakie regulatory obrotów wentylatora kryją się pod tymi nazwami? first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Regulatory prędkości wentylatora https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatora Sun, 11 Oct 2015 22:00:00 +0000 https://www.breve.pl/blog/regulatory-predkosci-wentylatora Zmiana prędkości obrotów wentylatora – można zapytać, co w tym trudnego? Cóż, okazuje się, że należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Aby wybrać najlepszą metodę regulacji, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcemy zmieniać wydajność wentylatora? Odpowiedzi może być kilka. Spowolnienie wentylatora, ponieważ jest zbyt głośny. Spowolnienie wentylatora, ponieważ […]

The post Regulatory prędkości wentylatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>
Zmiana prędkości obrotów wentylatora – można zapytać, co w tym trudnego? Cóż, okazuje się, że należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Aby wybrać najlepszą metodę regulacji, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego chcemy zmieniać wydajność wentylatora? Odpowiedzi może być kilka.

  1. Spowolnienie wentylatora, ponieważ jest zbyt głośny.
  2. Spowolnienie wentylatora, ponieważ przy jego pełnej wydajności powietrze nie zdąża odebrać ciepła z wymiennika (sytuacja występuje głównie w nagrzewnictwie).
  3. Spowolnienie wentylatora wyciągającego powietrze z budynku, ponieważ jego zbyt duża wydajność jest nieekonomiczna w stosunku do nagrzewania pomieszczeń (sytuacja występuje głównie w wentylacji).
  4. Spowolnienie wentylatora z powodów kombinacji potrzeb według punktów 1-3.

Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że w każdym przypadku chodzi o zmniejszenie prędkości (wydajności) wentylatora. Nie ma sytuacji, kiedy ktoś oczekuje zwiększenia wydajności wentylatora przez zwiększenie obrotów jego silnika ponad poziom nominalny. Wiązałoby się to z przekroczeniem nominalnych warunków pracy silnika, a więc prawdopodobnie z jego zniszczeniem.

A zatem wiemy już, że naszym celem jest zmniejszenie prędkości wentylatora. Warto też pamiętać,
że zdecydowana większość silników stosowanych w wentylatorach to silniki asynchroniczne, w których zmiana prędkości jest właściwie najtrudniejsza. Dlaczego? Ich prędkość zależy wyłącznie od częstotliwości zasilania. W naszej europejskiej sieci energetycznej częstotliwość jest stałym parametrem i wynosi 50 Hz. Jak więc zatem zmienić prędkość?

W tym miejscu natychmiast nasuwa się na myśl urządzenie , które potrafi poradzić sobie z częstotliwością, czyli falownik. Może on być zastosowany do regulacji prędkości wentylatorów, jednak mimo wielu zalet ma poważne wady – cenę i nadmierną funkcjonalność (przekłada się na wyższy stopień skomplikowania obsługi). Na szczęście istnieje jeszcze inny sposób na zmianę prędkości – metoda napięciowa.

No dobrze, ale przecież prędkość silnika asynchronicznego nie zależy od napięcia, zatem jak to może działać?

Jeśli silnik asynchroniczny jest obciążony odbiornikiem – wentylatorem, który ma wyjątkowo nieliniową charakterystykę obciążenia (mała prędkość – małe obciążenie silnika, duża prędkość znaczne obciążenie), to zmniejszenie prędkości następuje wskutek bilansu energii. Jeśli dostarczamy mniejsze napięcie do silnika, a więc dostarczamy mniej energii, to powietrze przyhamowuje wentylator. W efekcie prędkość ustala się na takim poziomie, przy którym dostarczana mniejsza energia zrównuje się z energią tarcia wentylatora o powietrze. Uwaga! Ta metoda sprawdza się wyłącznie z wentylatorami!

Skoro już wiemy, że możemy regulować prędkość wentylatora za pomocą wartości napięcia, możemy poznać wszystkie urządzenia, które zapewniają nam właśnie taką możliwość. Wybraliśmy najpopularniejsze.

ARW

To autotransformatorowy, pięciopozycyjny regulator prędkości wentylatora z oddzielnym wyłącznikiem i zabezpieczeniem termicznym, w obudowie o stopniu ochrony IP54.

Zalety:

  • bardzo cicha praca silnika wentylatora (autotransformator nie odkształca prądu od sinusoidy);
  • pewny rozruch z dowolnej nastawy (pamięć nastawy);
  • prosta konstrukcja i zasada działania, a dzięki temu bardzo wysoka trwałość;
  • zdefiniowany dolny próg napięciowy (minimalny – piąty bieg), co nie pozwala na zatrzymanie silnika, a więc doprowadzenie do stanu zwarcia.

Wady: brak.

Obejrzyj film instruktażowy dotyczący montażu ARW – może się przydać:)

 ARW 3.0/S IP 54

 

AREB

To tyrystorowy regulator prędkości z płynną regulacją wentylatora, funkcją pamięci nastawy, ograniczeniem minimalnej prędkości oraz zabezpieczeniem topikowym.

Zalety:

  • pamięć nastawy zrealizowana za pomocą innowacyjnie zintegrowanego potencjometru z wyłącznikiem naciskowym; włączenie i wyłączenie wentylatora następuje przez przyciśnięcie pokrętła, które cały czas może pozostawać w tym samym położeniu obrotowym;
  • możliwość zdefiniowania minimalnej prędkości – regulator posiada drugi potencjometr wewnętrzny, za pomocą którego ustawiamy minimalną prędkość wentylatora, a to zabezpiecza wentylator przed możliwością zatrzymania się (czyli również stanem zwarcia);
  • uniwersalna obudowa do montażu podtynkowego i natynkowego;
  • atrakcyjne podświetlenie regulatora niebieską diodą;
  • płynna regulacja prędkości.

Wady: regulator odkształca prąd od sinusoidy, co skutkuje wzrostem głośności pracy silnika. Rozwiązanie nie jest optymalne do stosowania w pomieszczeniach cichych.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą na pozostałe regulatory autotransformatorowe, elektroniczne, zdalnie sterowane i programowalne.

 

mgr inż. Krzysztof Majewski
Kierownik Działu Handlowego
Breve-Tufvassons

The post Regulatory prędkości wentylatora first appeared on Breve - Producent Transformatorów.]]>